اصطلاحات اساسی در باربری و اتوبار

در هر حرفه ای یک سری از اصطلاحات و واژه های اساسی وجود دارد که برای استفاده هر کاربر یا مشتری باید درخصوص آن اطلاعات کم تا نسبی داشته باشد در این مقاله با بعضی از اصطلاحات  در خصوص در شرکت‌های باربری، اتوبار یا حمل‌ونقل اشنا میشویم
بارگير: قسمت ثابت يا غيرثابتي از وسيله نقليه باري است كه كالا، داخل يا روي آن قرار مي گيرد.

بارعام: منظور از بار عام، باري است كه به لحاظ اندازه، شكل و حجم بسيار متغير است وجابجايي آن در شبكة جاده هاي كشور عموميت دارد. كلية بارهاي عام در يكي از طبقه بندي هاي زير قرار مي گيرند:
پكها و پالتها: پك ها بسته هاي واحدي هستند كه از چندين لايه كالاي مشابه يا متفاوت تشكيل شد ه اند و جهت حمل بر روي پالت قرار ميگيرند. به عنوان نمونه اي از پكها مي توان به كارتن و كيسه هاي كاغذي حاوي سيمان اشاره كرد.
رلها، قرقره ها، كلاف ها و بشكه ها

لوله هاي با قطر زياد، تيوب ها، چوب ها، ميلگردها، ميله ها و شمش ها

ورقها و بارهای تخت

عدل، كيسه و گوني: خصوصيت اصلي اين بارها تراكم كم، حجم زياد و ابعاد بزرگ مي باشد. از انواع اين بارها مي توان به عدل پنبه، كيسه و گوني هاي شامل شكر و برنج اشاره نمود.

باندل: مصنوعات فلزي، لوله هاي با قطر كم، صفحات آهني، تيرآهن، اتصالات و محموله هاي مشابه چوبي دسته بندي شده توسط مفتو لهاي سخت با قطر حداقل ٥ ميليمتر كه اصو ً لا نبايد وزن ناخالص هر دسته از ٢٠٠٠ كيلوگرم تجاوز كند.
بارهاي محاط: منظور از بار محاط، باري است كه توسط ساختار بارگير وسيله نقليه اعم از ديواره ها، باربندها، درها و بارهاي ديگر احاطه مي شود و شامل بارهاي فله اي، جعبه ها، كارت نها، صندوق ها، بارهاي متحرك و غيره مي باشد.
 بارهایی متحرك: باری است كه ممكن است حين حركت، داخل وسيله نقليه جابجا شود. انواع دام وطيور، قطعات آويزان در بارگير مثل گوشت، مايعات شامل ملاس، قير و غيره جزء بارهاي متحرك محسوب مي شوند.

بار فله ای: بخشي از مبادلات بي نالمللي را كالاهاي فله كشاورزي، معدني و صنعتي تشكيل م يدهند كه نيازمند بست هبندي خاصي نيستند و داخل انبارهاي كشتي يا كانتينرهاي مخصوص، بارگيري و حمل مي شوند.

بارهای بزرگ: شامل انواع كانتينرها، تانك ها، وسايل نقليه، ماشين آلات راهسازي،ماشين آلات كشاورزي، توربينهاي برق و ترانسفورماتورها مي باشند.

شرکت اطلس بار پاسارگاد از اتوبار و باربری های بسیار متخصص و قدیمی میباشد که ضمن رعایت تمامی اصول و استاندارهای روز جهانی سعی نموده است تا در راستای توسعه و جابه جایی، باربری ، اتوبار و کلیه موارد مرتبط با این حیطه گامی موثر را در راستای پیشرفت این حرفه و برطرف نمودن نیازهای همشهریان و موطنان خود داشته باشد و در زمینه های بسته بندی ،  باربری ، اتوبار شامل حمل اثاثيه منازل و شرکت ها ، حمل اثاثیه برون شهری، اسباب کشی در تهران - درون شهری، اتوبار تهران، رزرواسیون باربری ، بیمه کالا و بارنامه حمل ونقل و ارایه مشاوره تخصصی به صورت رایگان در خدمت تمامی هم وطنان میباشد.