رنگ اتاق و اثرات آن بر روحیه شما

رنگ اتاق و چگونگی اثرگذاری آن بر روی  روحیه شما

رنگ اتاق ها در خانه بازتابی مستقیم از شخصیت شما می باشند. اگر چه ممکن است بیشتر ما زمان زیادی را در مورد رنگ اتاق فکر نکنیم ولی آن هر روز ما را تحت تاثیر قرار می دهد .

رنگ اتاق می تواند انعکاس روحیه و افکار ما باشد.

در بسیاری از موارد رنگ بسته به سن افراد , جنس , پس زمینه های قومی و آب وهوا آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

رنگ های خاص تمایل به دریافت واکنش مشابه از بیشتر مردم دارد , تنوع و گوناگونی از سایه و تون رنگی که استفاده شده می آید.

به همین دلیل انتخاب رنگ برای طراحی بسیار مهم است . شما نباید نگران داشتن یک خانه زیبا باشیذ.گرایشات رنگ ها می آیند و می روند.

ساکنان خانه می توانند با انتخاب رنگی که انعکاس شخصیت و سلیقه آنها ست خانه را زیبا کنند.

انتخاب ترکیب رنگها یکی از اساسی ترین پله ها برای شروع می باشد . رنگها قدرت تغییر شکل و سایز وسایل را دارند.

انتخاب رنگ کار مشکلی نیست اگر شما در مورد رنگ و اثرات آن اطلاعات جامعی داشته باشید.

انتخاب عاقلانه :

به خاطر داشته باشید که هر رنگی روانشناسی خاص خود را دارد. به این فکر کنید که چگونه رنگ ها ی خاص احساس ایجاد می کنند و آنها می توانند هر احساسی از آرامش تا خشم را تحت تاثیر قرار دهند. با یک انتخاب رنگ عاقلانه از شما می توانید صلح و آرامش را در منزل خود ایجاد کنید و برخی از رنگ ها در مقدار زیاد ممکن است اثرات معکوس بر شما و عزیزان شما داشته باشد.

چه روحیه و احساسی شما می خواهید داشته باشید؟ کدام رنگ ها به شما برای داشتن آن روحیه و احساس کمک خواهد کرد ؟

اگر که شما نیاز به کمک برای یافتن جواب به این سوالات دارید به مجلات , کتاب های طراحی , وبلاگ ها و وب سایت برای گرفتن ایده نگاه کنید. هم چنین اجازه دهید که منسوجات راهنمای شما باشند . پارچه , فرش , مبلمان و کاشی دامنه ی رنگ بسیار محدودی دارند . بنابراین اول آنها را انتخاب کنید سپس در مورد رنگ آنها تصمیم بگیرید.

زمانیکه شما چیزی را دوست دارید پیدا کردید رنگ های اتاق را به 3تا4 رنگ محدود کنید .تعداد بیش از حد رنگ می تواند اتاق را شلوغ و به هم ریخته نشاندهد.

رنگ نسبتا ارزان است و به سرعت اتاق را تغییر می دهد بنابراین شما می توانید آن را آزمایش کنید.

رنگ اتاق و اثرات آن :

سه نوع اساسی کنش رنگ ها : فعال , غیر فعال و خنثی

شما می توانید به آسانی رنگ اتاق خود را با تمایلات و ذوق شخصی کاربرد اتاق سازگار (جور) کنید. رنگ های روشن بسیار دلباز و وسیع هستند و باعث میشوند که اتاق روشن تر و بزرگ تر به نظر برسد. رنگ ها تیره حساس و گرم و پیچیده هستند.

بیایید دقت بیشتری به اثرات رنگ ها داشته باشیم و یاد بگیریم که رنگ ها چه اثری می توانند بر روی اتاق بگذارند.

 
 دکوراسیون اتاق خواب
 

قرمز : سطح انرزی اتاق را بالا میبرد. حرارت زیاد رنگ قرمز آدرنالین خون را بالا میبرد. انتخاب رنگ قرمز زمانی خوب است که شما بخواهید هیجانات خود را به خصوصدر شب برانگیزید. رنگ قرمز در اتاق نشیمن و اتاق ناهاخوری باعث می شود که توجه افراد خانواده به سوی هم جلب شود و آنها را سر ذوق آورد.

تحقیقات نشان داده که رنگ قرمز فشار خون و سرعت تنفس و ضربان قلب را بالا می برد . معمولا رنگ قرمز برای برانگیختن هیجانات برای اتاق خواب در نظر گرفته می شود.

 
 دکوراسیون اتاق خواب
 

زرد : رنگ زرد شادی آفتاب و خوشی و رضایت مندی را انتقال می دهد. رنگ زرد یک انتخاب عالی برای آشپزخانه , اتاق  و ناهار خوری و حمام است زیرا بسیار انرژی زا و نشاط آور است رنگ زرد در  هال , ورودی ها و فضاهای کوچک می تواند به شما احساس کستردگی و گرم و صمیمی دهد.

به رغم اینکه , اگرچه رنگ زرد  , گرم و نشاط بخش است ولی به عنوان رنگ طرح اصلی مناسب نیست.

تحقیقات نشان می دهد که مردم در فضای داخلی زرد عصبانیتشان به شدت کم می شود. به نظر می رسد که بچه ها در فضای زرد بیشتر گریه می کنند . به طور کلی و رنگ زرد باعث ایجاد حس نومیدی و عصبانیت می شود.

 
 دکوراسیون اتاق خواب
 

آبی : تحقیقات نشان می دهد که رنگ آبی فشار خون , سرعت تنفس و ضربان قلب را پایین می آورد به همین دلیل رنگ آبی را برای داشتن حس آرامش و آسودگی و راحتی در نظر می گیرند و اغلب این رنگ برای اتاق خواب و حمام پیشنهاد می شود.

اگر شما تصمیم دارید که از رنگ آبی روشن به عنوان رنگ اصلی اتاق استفاده کنید شما باید بین رنگ آبی و رنگ های گرم وسایل خانه و ساختمان تعادل برقرار کنید.

بهتر است برای ترغیب آرامش در مناطق اجتماعی مانند اتاق خانواده , اتاق نشیمن یا آشپزخانه های بزرگ از رنگ های آبی گرم و آبی روشن مانند آبی  آسمانی استفاده کنید.

همانطور که می دانید زمانیکه از رنگ آبی با سایه روشن  به عنوان  رنگ اصلی اتاق استفاده کنید اثری آرامبخش دارد. آبی تیره اثری متضاد دارد که باعث برانگیخته شدن حس ناراحتی می شود. به هیچ عنوان از رنگ آبی تیره به عنوان رنگ اصلی اتاق استفاده نکنید.

 
 دکوراسیون اتاق خواب
 

سبز : ترکیب مقداری رنگ آبی نشاط بخش و زرد شاد , سبزاست که اغلب برای همه ی اتاق خانه مناسب است.

در آشپزخانه  , رنگ سبز به آن حس خنکی و آرام بخش می دهد و در اتاق نشیمن , حس استراحت کردن را افزایش می دهد و گرمای کافی آن احساس راحتی و باهم بودن را ارتقا می دهد.

هم چنین زمانیکه از رنگ سبز به عنوان رنگ اصلی برای دکوراسیون استفاده شود و اثرات آرامش بخشی زیادی دارد. علاوه بر این رنگ سبز می تواند انتخاب خوبی برای اتاق خواب باشد.

 
 دکوراسیون اتاق خواب
 

بنفش : بنفش رنگ اشرافی , رمانتیک و پیچیده و حساس است این رنگ با تجمل و خلاقیت همراه است و زمانیکه از آن به عنوان تاکید و یا رنگ دوم استفادهشود اوج طرح را می رساند. نوع روشن بنفش روشن مانند رنگ گیاه اسطاقدوس و یاس به اتاق خواب همانند رنگ آبی حس آرام بخش بردن را القا میکند.

 
 دکوراسیون اتاق خواب
 

نارنجی : رنگ نارنجی رنگی است که همراه با شو و شوق و هیجان و بسیار موثرو  پر انرژی نیست .اگرچه این رنگ انتخاب مناسبی برای اتاق خواب و اتاق نشیمن نیست ولی یرای اتاق ورزش ایده ی بسیار به جایی است . در فرهنگ قدیم  , رنگ نارنجی شش ها را التیام می بخشد و سطح انرژی را بالا می برد.

 
 دکوراسیون اتاق خواب
 

رنگ خنثی (مشکی , خاکستری , سفید و قهوه ای) : رنگ مشکی به مقدار کم برای تاکید بهترین است. به علاوه , بعضی از کارشناسان معتقدند که هر اتاقی بهردی از رنگ مشکی در زمینه طرح رنگ نیاز دارد و به آن رنگ اوج می دهد.

 
 
 
 
 دکوراسیون اتاق خواب
 

زرشکی : این رنگ باعث زودرنج و تحریک پذیری افراد می شود. با استناد به حس خشم و تنفر نباید از این رنگ به عنوان رنگ اصلی اتاق استفاده کنید.

 بودن در زمان طولانی در اتاقی با رنگ زرشکی بر روی تلاش شما برای به دست آوردن آرامش اثر می گذارد.

اثرات رنگ بر روی سقف :

سقف 1/6 از فضای اتاق را در بر میگیرد اما در بیشتر مواقع از رنگ سفید برای پوشاندن آن استفاده می شود. در حقیقت دههاست که رنگ سفید نه فقط مطمئن ترین بلکه بهترین انتخاب برای سقف است . بنابر یک قانون کلی , اگر سقف از دیوارها روشن تر باشد ارتفاع اتاق بلندتر و اگر تیره تر از دیوارها باشد اتاق  کوتاه تر به نظر می آید.

ارتفاع کوتاه به معنی خفقان آوربودن نیست ,  از نظر ظاهری سقف کوتاه می تواند یاد آور دنج بودن آن شود.

براساس یک قانون کلی , دیوارهای تیره باعث می شود که اتاق کوچک تر و دیوار های روشن باعث می شود که اتاق بزرگتر به نظر بیاید.

این راهنمایی ها شروع خوبی است برای شمایی که به دنبال انتخاب رنگ هستند .

به یاد داشته باشید که انتخاب رنگ یک مسئله ی کاملا شخصی است ,  شما یکی از افرادی هستید که با این رنگ جدید زندگی خواهید کرد ,  بنابراین رنگی را انتخاب کنید که برای شما خانواده ی شما و سبک زندگی تان مناسب باشد.

میتوانید در صورت تمایل از مشاوره رایگان و تخصصی شرکت اتوبار اطلس بار پاسارگاد  در امور مرتبط با اتوبار، باربری، اسباب کشی و دکوراسیون و چیدمان پس از اسباب کشی نیز بهره مند شوید!