باربری و اتوبار و تاریخچه پیشرفت و تحول حمل و نقل

باربری و اتوبار و تاریخچه پیشرفت و تحول حمل و نقل

باربری و اتوبار در حالت کلی به جابجایی و انتقال:

 •     انسان ها
 •     کالاها
 •     و اموال

از جایی به جای دیگر اطلاق می شود.

این جابجایی می تواند با شرایط گوناگون و با جزئیات کاملا متفاوت انجام شود.

این روزها با توجه به بزرگتر شدن شهرها و ایجاد راه های جاده ای شاهد تجربه های متنوعی از باربری هستیم. همه افراد بلا استثنا در طول زندگی خود حداقل یکبار چنین تجربه ای را داشته اند چه برای ارسال بار به شهری دیگر و یا محله و محدوده ای دیگر و چه برای اسباب کشی و حمل اثاثیه منزل خود برای جابجایی ها.

مراحل توسعه و پیشرفت باربری و اتوبار

از ابتدایی ترین تا پیشرفته ترین مراجل پیشرفت و توسعه تمدن ها همیشه جابجایی از مهم ترین دغدغه های انسان ها بوده است.

این جابجایی می تواند شامل:

 • جابجایی مایحتاج زندگی
 • محصولات کشاورزی
 • انواع کالا و حیوانات

و ...

بوده باشد.

جابجایی و حمل و نقل امری ضروری و غیر قابل اجتناب در زندگی بشر بوده و هست.

اختراع چرخ یکی از مهم ترین اختراعات بشر به خصوص در زمینه پیشرفت باربری و اتوبار بوده است. این اختراع موجب تسهیل کارها و باربری و اتوبار در زندگی بشر شده است. همچنین به کارگیری حیوانات در زمینه حمل و نقل و جابجایی نیز از دیگر اقدامات موثر بشر برای رونق صنعت اتوبار می باشد. حمل و نقل بر حسب محیط زندگی بشر به شکل های مختلف و متفاوتی انجام شد. توسعه کشتی سازی برای حمل و نقل دریایی رونق گرفت و در جابجایی زمینی کم کم  ارابه های بزرگتر جای استفاده از حیوانات را گرفت و تجارت و جابجایی بین شهرها , کشورها و قاره ها گسترش یافت.

باربری و اتوبار و سیر تحول آن در عصر حاضر

دو نیاز اساسی در باربری و اتوبار وجود دارد که مربوطه با "راه ها" و "وسایل نقلیه" می باشد. با پیشرفت تکنولوژی در عصر ارتباطات راه ها دچار تحولاتی عمیق شدند. راه های دریایی و هوایی و زمینی بسیاری ساخته شده و برخلاف گذشته که مسافت های طولانی را تنها توسط راه های زمینی و با استفاده از حیوانات طی می کردند امروزه از  وسایل نقلیه غول پیکر و سریع السیر و با امکانات بسیار بالا استفاده می شود.

و این امری غیر قابل اجتناب در باربری و اتوبار می باشد.

امروزه آنچه از شبکه باربری و اتوبار و جابجایی می بینیم ثمره یک فرایند بسیار تدریجی و تکامل و تغییرات بنیادی در زندگی انسان و دگرگونی هایی اساسی در زمینه تولید , توزیع , مصرف و پیشرفت های فنی است که طی قرن های متمادی به وجود آمده است.

آشنایی انسان با پدیده حمل و نقل و جابجایی و باربری و اتوبار به دوران باستان می رسد.

باربری و اتوبار

تاثیر فرهنگ و تمدن در توسعه حمل و نقل

هم زمان با پیدایش انسان و گسترش فرهنگ و تمدن انسانی در زمین حمل و نقل نیز توسعه پیدا کرد. در هر دوره از تاریخ این تکامل به صورت تدریجی افزایش یافته با توجه به نیاز هر دوره پاسخ به توسعه روزافزون تولید و پراكندگی ناهماهنگ منابع، به نوآوری و پیشرفت‌های موفقیت‌آمیزی در زمینه حمل و نقل و باربری و اتوبار منجر شده است.

یکی از مهم ترین وقایع که تغییرات اساسی و بنیادی در زمینه حمل و نقل و باربری و اتوبار به وجود آورد انقلاب صنعتی قرن نوزدهم بود. از قبل از توسعه ماشین بخار، به جهت هزینه زیاد و كارآیی كم حمل و نقل زمینی، حمل محموله‌های تجاری و صنعتی از طریق دریا انجام می‌شد. پیدایش ماشین بخار در قرن هیجدهم و كاربرد آن در قرن نوزدهم نقطه عطفی در صنعت باربری و اتوبار و حمل و نقل به شمار می آمد. این تکنولوژی ابتدا در وسایل نقلیه دریایی به وجود آمد.

سپس در وسایل حمل و نقل زمینی سبب به وجو آمدن انقلاب عظیم صنعتی شد.

ایران باستان پیشگام در شیوه های مختلف باربری و اتوبار

کشور ايران کشوری با تمدن باستانی کهن است که در ميان ايرانيان جابجایی، باربری و اتوبار و حمل و نقل و ایجاد راه و راهسازي دارای سابقه طولاني می باشد. در دوران باستان و در دوره هاي پس از آن نیز همواره وجود داشته است.بر همين اساس بايد علل گرايش ايرانيان را به راه سازي و به تبع آن توسعه و افزايش مهارت آنها در اين بخش تا اندازه زيادي ناشي از شرايط و ويژگيهاي حاکم بر سرزمين ايران دانست.

تمدن و موقعیت جغرافیایی ایران باستان و ارتباط ایرانیان با مصریان و ملل مشرق زمین و خاورمیانه موجب شد كه ایرانیان، 700 سال قبل از میلاد، در كار دریانوردی و ساخت شناور مهارت یابند و قرن‌ها حاكمیت خود را در دریاهای اطراف حفظ كنند و زمینه‌های لازم برای تبادل فرهنگ و اشاعه تمدن خود را فراهم سازند.

باربری و اتوبار و سیر تحول آن در ایران

مهم ترین ارکان در در دوران هخامنشی (6 قرن قبل از میلاد) شامل

 •     مراودات بازرگانی و مالی
 •     گسترش تسهیلات باربری و اتوبار و حمل و نقل
 •     توسعه راه‌های ارتباطی
 •     تاسیسات جانبی راه‌ها
 •     مساله حفاظت و امنیت راه‌ها برای تحقق اهداف اقتصادی و اجتماعی

محسوب می‎شد.

در دوره اشكانیان تجارت و باربری و اتوبار و نیز روش های مختلف حمل و نقل رونق بیشتری یافت. در این دوران بود که تجارت و حمل و نقل بین‌المللی دارای اهمیت قابل توجهی شد.

در دوره ساسانیان این روند پیشرفت ادامه یافت.

امکان جابجایی بار و توسعه حمل و نقل تا اروپا و آفریقا فراهم گشت.

تکامل وسایل نقلیه و تکامل در حمل بار

تغییرات و تحولاتی كه در جریان قرون هیجدهم و نوزدهم از طریق تكامل فنی وسایل نقلیه به وجود آمد، انگیزه‌های اساسی در تغییرات بنیادی سیستم های باربری و اتوبار پدید آورد كه موجب افزایش سرعت و كارآیی خدمات حمل و نقل گردید.  پیشرفت‌های تكنیكی در سیستم باربری و اتوبار در کشور هم راستا با اتقلاب صنعتی حاصل گردید. در این زمان و در راستای تحولات جهانی در زمینه حمل و نقل، ایران نیز که از دیرباز در مسیر جاده ابریشم که از بهترین راه‌های جهان بود، قرار داشت به عنوان شاهراه بین‌المللی مطرح شد. برای پاسخگویی به این جایگاه جهانی، اولین تشكیلات حمل و نقل و باربری و اتوبار كشور با احداث استراحتگاه و تسهیلات جنبی به توسعه امور باربری و اتوبار پرداخت.  اولین تشكیلات باربری و اتوبار به نام دیوان یا "دیوان برید"  ایجاد شد. این موسسه زیر نظر حكومت اداره می‌شد و وظایف راه و ترابری كنونی را انجام می‌داد، و عهده‌دار احداث، حفظ، نگهداری و مرمت راه‌ها بوده است.

نقش شرکت های باربری و اتوبار در توسعه حمل و نقل کشور

از زمان قاجار حمل بار و باربری و اتوبار با کامیون بین شهرهای داخل کشور مرسوم بوده است. شغل رانندگی در آن زمان، چه راننده سواری و چه کامیون های باری بسیار مهم و ارزنده بود.

از مهم ترین مشکلان حمل و نقل در این زمان

    کامیون ها قدرت زیادی برای حمل بار را نداشتند
    از نظر سرعت بسیار کند بودند
    راه ها نیز در آن زمان مهندسی ساز نبود

اما در زمان جنگ جهانی دوم یکباره تحول بزرگی در باربری و اتوبار کشورمان ایجاد شد،

این تحول شامل حمل هزاران تن بار از بنادر جنوب ایران، از بندرهای خرمشهر و بندر امام خمینی (بندر شاهپور) به مرزهای شمالی ایران، مرزهای جمهوری ترکمنستان و جمهوری آذربایجان از راه تبریز و جلفا بود. روزانه صدها کامیون با بار تحویل مقصد نهایی می شدند، تمامی رانندگان ایرانی بودند.

اداره کننده این تشکیلات یک شرکت انگلیسی به نام UKCC بود.

تحولات باربری و اتوبار در زمان در جنگ جهانی دوم

او ده ها کارمند انگلیسی و ایرانی که به زبان انگلیسی آشنا بودند در اختیار داشت.

(البته از راه آهن دولتی ایران از بندر خرمشهر تا بندر گز ـ بندرترکمن امروزـ هم با ظرفیت بسیار بالا استفاده می شد). این باربری و اتوبار بزرگ اثر بسیار خوب و مثبتی بر باربری و اتوبار زمینی کشورمان گذاشت که نشان دهنده نقش موسسات و شرکتهای باربری و اتوبار بزرگ و متخصص در پیشبرد اهداف توسعه ای باربری و اتوبار و حمل و نقل نیز بود. پس از جنگ جهانی دوم با همت ایرانیان ماک های تجاری در سیستم باربری و اتوبار ایران رونق گرفت، این کامیون ها در کار حمل و نقل حرف اول را می زدند. ماک های جنگی خدمات بسیار ارزنده ای در سیستم باربری و اتوبار کشورمان انجام دادند. از آن زمان به بعد می توان گفت کار کامیون داری منطقه ای و استانی شد. برای مثال از کشورهای اروپا و روسیه و خاور دور با قطار به جلفا بار می رسید، که از اتحاد جماهیر شوروی هم می گذشت.

نخستین ساختار تشکیلاتی در زمینه باربری و اتوبار

نخستین ساختار تشكیلاتی كشور به سبك نوین در سال 1285 تاسیس شد.

که نام آن "اداره كل طرق و شوارع" در وزارت فواید عامه بود.

با تكامل جهانی تشكیلات باربری و اتوبار در جهان در پاسخگویی به نیازهای نوین تشکیل شد.

همچنین وزارت راه و ترابری شامل چهار بخش عمده:

 •     معاونت حمل و نقل جاده‌ای
 •     شركت راه‌آهن جمهوری اسلامی‌ایران
 •     هواپیمایی جمهوری اسلامی‌ایران
 •     سازمان بنادر و كشتیرانی

عهده‌دار مدیریت حمل و نقل كشور شد.

توسعه راه ها جهت باربری و اتوبار

توسعه راه های زمینی و هوایی در باربری و اتوبار

وظیفه معاونت حمل و نقل جاده‌ای كشور به سازمان حمل و نقل و پایانه‌های كشور محول گردید.

 پیش از آغاز قرن اخیر، بیشتر جاده ها و راه‌های كشور به صورت خاكی بودند؛ اما به تدریج طی قرن اخیر ، جاده‌های آسفالت و بزرگراه‌ها احداث شدند و وسایل حمل و نقل و باربری و اتوبار نیز توسعه و گسترش یافتند، به طوری كه امروزه تقریباً تمام راه‌های ارتباطی بین شهرهای مختلف كشور آسفالت هستند. خطوط راه‌آهن نیز با گذشت زمان و گسترش تسهیلات باربری و اتوبار از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است. این امر موجب سهولت در حمل محموله‌های سنگین بین مناطق مختلف شده است. خطوط هوایی مانند سایر زیر بخش‌های اتوبار و باربری ، در قرن حاضر به سیستم حمل و نقل كشور پیوسته و موجب كاهش زمان سفر و مسافرت راحت برای مسافران و حمل بار در كشور شده است.

 اطلس بار از شرکت های باربری و اتوبار بسیار متخصص و قدیمی می باشد.

این شرکت ضمن رعایت تمامی اصول و استاندارهای روز جهانی سعی نموده است تا در راستای:

 •     توسعه و جابجایی
 •     پیشبرد اهداف باربری و اتوبار
 •     و کلیه موارد مرتبط با این حیطه

گامی موثر را در راستای پیشرفت این حرفه و برطرف نمودن نیازهای همشهریان و موطنان خود داشته باشد.

 •     استفاده از تجهیزات پیشرفته در بسته بندی اثاثیه
 •     استفاده از ماشین الات مناسب
 •     تیمی مجرب و متخصص در راستای براورده ساختن نیازها و اهداف اصلی در زمینه باربری و اتوبار

توسط گروه باربری و اتوبار اطلس بار پاسارگاد استفاده نموده است.


فرم ثبت نظرات کاربران

گزینه های ستاره دار (*) را تکمیل کنید

ارسال پیام شما با موفقیت انجام شد