هزینه های جابجایی و اسباب کشی برای مستاجران

هزینه های جابجایی و اسباب کشی برای مستاجران

یکی از اصلی ترین دغدغه ها برای مستاجران به ویژه در فصل تابستان هزینه های جابجایی است. جابجایی و نقل مکان کردن هزینه های آشکار و پنهان زیادی دارد و یکی از معضلات اساسی برای مستاجرانی است که هر ساله مجبور به جابجایی و انتقال اسباب و اثاثیه به خانه ای دیگر می باشند. افزایش اجاره بها و کمبود درآمد مشکل بسیاری از مستاجرانی است که به فکر تغییر منزل می افتند تا شاید با رفتن به خانه ای ارزان تر هزینه های زندگی خود را کاهش دهند این در حالی است که همین جابجایی و رفتن به منزل جدید خود هزینه های بسیار زیادی به دنبال دارد که می تواند مستاجران را از فکر رفتن و اسباب کشی کردن منصرف نماید.
مستاجران مشتریان دائمی شرکت های اتوبار و باربری هستند و بیشتر آنها تنها به این امید که با رفتن به خانه ای ارزان تر می توانند هزینه های زندگی خود را کاهش دهند جابجا می شوند. اما به جرأت می توان گفت که اگر این افراد این هزینه های آشکار و نهان را در نظر بگیرند به احتمال زیاد در تصمیم خود تجدید نظر خواهند کرد.
در اینجا به هزینه های جابجایی که بر سر راه مستاجران و کسانی است که قصد جابجایی منزل را دارند اشاره می کنیم:

هزینه های ثبت اجاره

اولین هزینه مربوط به هزینه های ثبت اجاره نامه در بنگاه های معاملات مسکن می باشد. هزینه تمدید اجاره نامه به اندازه چهار تا پنج روز از اجاره ماهیانه بدون احتساب مالیات است اما هزینه نوشتن یک اجاره نامه جدید در حدود هشت تا ده روز اجاره ماهیانه است. برای مثال اگر شما هزینه اجاره ماهیانه شما یک میلیون تومان است شما باید برای ثبت اجاره نامه جدید مبلغ 300 هزار تومان بپردازید در صورتی که برای تمدید اجاره نامه قبلی تنها 150 هزار تومان پرداخت خواهید نمود.

هزینه های جابجایی با ماشین باربری

اکنون که تصمیم خود را مبنی بر جابجایی و نقل مکان به خانه ای جدید گرفته اید باید بگوییم که سخت ترین و پرهزینه ترین بخش کار هنوز در راه است. یکی از جدی ترین و پرهزینه ترین مسائل در هزینه های جابجایی برای مستاجران مربوط به هزینه حمل بار می باشد. نرخ کرایه ماشین حمل بار و وسایل حمل و نقل به صورت ساعتی محاسبه می شود که به بسته به نوع وسیله نقلیه نرخ های متفاوتی خواهد داشت.
برای مثال نرخ کرایه یک وانت بار تا دو ساعت اول از 50 تا 130 هزار تومان بسته به مسیر حرکت محاسبه می شود و برای هر ساعت اضافی نیز مبلغی به صورت جداگانه که آن هم به مسیر حرکت بستگی دارد دریافت می شود. این مبلغ برای ماشین باربری مثل کامیون , خاور و یا نیسان بار متفاوت است. زمان نقش مهمی در هزینه های جابجایی و قیمت باربری دارد. هر چه زمان بیشتری به اثاث کشی اختصاص دهید باید هزینه بیشتری بپردازید. این قیمت در باربری بین شهری تاثیر زیادی دارد اما در باربری در تهران زمان روی دستمزد کارگر اسباب کشی موثر است.
همچنین همانطور که گفته شد نوع ماشین اسباب کشی و تعداد آن قیمت و هزینه های جابجایی را تغییر می دهد.

دستمزد کارگر اسباب کشی

مورد مهمی دیگری که در هزینه های جابجایی مستاجران اثرگذار است دستمزد کارگر اسباب کشی است. دستمزد این کارگران نیز تعرفه های خاصی دارد و برای سه ساعت اول دستمزد هر کارگر 30 تا 45 هزار تومان می باشد که این قیمت بسته به تعداد طبقات دارد. برای هر ساعت اضافی مبلغ 10 هزار تومان دریافت می شود. دستمزد باربران معمولا به صورت جداگانه از هزینه های اسباب کشی محاسبه می شود که در صورت نیاز به زمان بیشتر مبلغ این هزینه افزایش پیدا می کند. معمولا برای یک اسباب کشی معمولی به دو کارگر اسباب کشی نیاز است. و مبلغ نهایی دستمزد کارگران به زمان و تعداد طبقات خانه شما بستگی دارد. با در نظر گرفتن این موارد می توانید هزینه نهایی اجرت کارگران را محاسبه نمایید.
توجه نمایید زمانی که شما در طبقه اول ساکن هستید و فاصله خانه شما تا ماشین حمل اثاثیه زیاد نیست شما می توانید نرخ عادی را برای دستمزد کارگران بپردازید اما زمانی که شما در طبقات بالاتر ساکن باشید و یا فاصله میان توقف گاه ماشین باربری و درب خانه شما زیاد باشد شما باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید.

هزینه های حمل بار و کارگر اسباب کشی

حمل وسایل خاص

مسئله مهم دیگر در محاسبه هزینه های جابجایی حمل اثاثیه سنگین و خاص است.
توجه داشته باشید که اگر شما در منزل خود وسایل سنگین و خاصی مثل ساید بای ساید ( نه یخچال معمولی ), پیانو , گاوصندوق , میز بیلیارد, دستگاه های ورزشی , شیشه , بوفه و وسایلی از این دست داشته باشید باید برای جابجایی این وسایل هزینه ای جداگانه از هزینه های جابجایی وسایل دیگر بپردازید. تعداد طبقات و فاصله میان محل توقف کامیون تا محل اثاث کشی را نیز باید در نظر داشته باشید و در صورت نیاز به کارگر اضافه باید این هزینه های جانبی را به هزینه های جابجایی اشیای خاص و سنگین تان اضافه کنید.

زمان بندی و محاسبه هزینه های جابجایی

در محاسبه نهایی هزینه هایی جابجایی توجه داشته باشید که تمامی این نرخ ها برای ساعت های استاندارد در نظر گرفته شده است اما همیشه همه چیز به این سرعت تمام نمی شود و ممکن است شما 4 یا 5 ساعت به ماشین باربری نیاز داشته باشید و در ساعت های اضافه بر نرخ کرایه ماشین افزوده می شود. برای مثال اگر شما یک کامیون را برای حمل اثاثیه خود کرایه کرده باشید برای سه ساعت اول باید 130 تا 180 هزار تومان هزینه بپردازید و برای هر ساعت اضافه 35 هزار تومان دیگر نیز بپردازید. پس اگر زمان اسباب کشی شما 5 ساعت طول بکشد و مسیر جابجایی شما نیز طولانی باشد شما باید 180 هزار تومان بابت کرایه استاندارد و 70 هزار تومان برای ساعت های اضافه هزینه بدهید که جمعا 250 هزار تومان تنها بابت ماشین باربری باید بپردازید.
همچنین دستمزد کارگران نیز به صورت ساعتی محاسبه می شود
 و هر چه شما زمان بیشتری برای حمل بار نیاز داشته باشید باید هزینه بیشتری نیز بپردازید.

اول قیمت ها را برآورد کنید بعد جابجا شوید

اگر قصد حمل و نقل اسباب و اثاثیه به منزل جدیدی را دارید تنها به این دلیل که صاحبخانه برای مثال 50 هزار تومان به مبلغ اجاره بهای شما اضافه کرده است باید بدانید که شما برای یک ثبت اجاره 300 هزار تومان و برای اجاره یک ماشین باربری ساده مبلغ 250 هزار تومان بپردازید اگر دیگر هزینه های جانبی مثل اجرت کارگران را در نظر نگیریم و فرض کنیم که شما خودتان قصد انجام اسباب کشی را دارید تنها برای یک جابجایی ساده باید 550 هزار تومان بپردازید که این مبلغ برابر با افزایش اجاره بهای ماهیانه شما به میزان 50 هزار تومان است. خستگی , تعطیلی کسب و کارتان برای حداقل یک یا دو روز و خسارت هایی که ممکن است در این میان دیده باشید را نیز باید به هزینه های جابجایی خود اضافه کنید.
پس اگر تنها به این قصد می خواهید اثاث کشی کنید بیشتر فکر کنید و سود و زیان خود را در نظر بگیرید.

 فرم ثبت نظرات کاربران

گزینه های ستاره دار (*) را تکمیل کنید

ارسال پیام شما با موفقیت انجام شد